BILL EVANS &

KRZYSZTOF KOBYLIŃSKI

GOŚCINNIE ADAM MAKOWICZ

 

Bill Evans – światowej sławy amerykański saksofonista i producent. Jeden z najbardziej kreatywnych muzyków jazzowych naszych czasów. Zadebiutował na scenie muzycznej w

wieku dwudziestu jeden lat u boku Milesa Davisa. Nagrał 19 solowych albumów, dwa z nich otrzymały nominacje do Grammy. Urodził się w 1958 roku w Clarendon Hills w Illinois. W szkole

średniej uczył się gry na fortepianie, później wybrał saksofon. Przez rok studiował na University of North Texas, a później przeniósł się na William Paterson University, gdzie studiował m.in. pod kierunkiem Dave’a Liebmana, współpracownika Milesa Daviesa. W 1979 przeprowadził się do Nowego Jorku. Rok później dołączył do zespołu Milesa Davisa, gdzie grał na saksofonie tenorowym i sopranowym. Po czterech latach opuścił zespół Davisa i związał się z The Mahavishnu Orchestra Johna McLaughlina, z którym to zespołem nagrał dwie płyty. Koncertował i

nagrywał z tuzami jazzu i estrady: Herbie’m Hancokiem, Randym Breckerem, Victorem Baileyem, Michaelem Franksem, Willie’m Nelsonem, Mickiem Jaggerem. Jegoalbumy „Soul Insider” i „Soulgrass” były nominowane do Grammy. Krzysztof Kobylinski i Bill Evans spotkali się w 2015 roku w ramach VI edycji PalmJazz Festival. Panowie w ramach sesji nagrali wspólnie utwory skomponowane przez Krzysztofa Kobylińskiego. Bill Evans tak wyraża się o tym projekcie: „ Samo połączenie – akustycznego fortepianu i saksofonu jest dla mnie znakomite. Można powiedzieć, że jest też bardzo intymne muzyczne spotkanie, ponieważ można otworzyć się na siebie, znaleźć wspólny język. To bardzo organiczne.”

 

 

 

                   

 

 

 

Krzysztof Kobyliński – kompozytor, pianista, band leader oraz twórca wydarzeń muzycznych. Autor utworów wykonywanych przez najważniejszych muzyków współczesnego jazzu, w tym Branforda Marsalisa, Richarda Galliano, Mike’a Sterna, Randy Breckera, Triloka Gurtu, Paolo Fresu, Joey Calderazzo. Jako pianista występował i nagrywał z czołówką artystów polskich i zagranicznych, w różnych składach i konstelacjach, aby wspomnieć o projektach muzycznych ze Stanisławem Soyką, Adamem Makowiczem, Orkiestrą Aukso, czy własnym zespołem KK Pearls.

Muzycy, którzy zetknęli się z jego twórczością, podkreślają przede wszystkim doskonałą harmonijność oraz liryczny charakter muzyki.

 

Krzysztof Kobyliński stara się tworzyć utwory wielopoziomowe, z licznymi warstwami formalnymi. Każdy utwór musi być także wierny jego rozumieniu prawdy artystycznej. „Tworząc, nie wynajduję muzyki, a raczej odkrywam ją w sobie i przedstawiam istniejące już gdzieś fragmenty. Analizuję je, wybieram i łączę w jedną całość, komponuję.”

 Poprzez muzykę stara się przedstawić zmysłową stronę otaczającej rzeczywistości.

Ten sensualny aspekt często łączy z intelektualnym wyrazem ludzkich emocji.

„Architektura Antonio Gaudiego to najlepszy obraz emocji wyrażonej w doskonałej formie. To moja wielka inspiracja”. Komponując wykorzystuje współczesną elektronikę, dającą możliwości eksploracji zupełnie nowych terenów artystycznych. „Elektronika inspiruje wyobraźnię do poszukiwania. Dzięki temu odsłaniam również matematyczne strony kompozycji”. Komponuje najczęściej w wyobraźni, lub przy fortepianie. Często także używa edytorów komputerowych.

 Muzykę wykonuje najchętniej z innymi, lubi tworzyć ją na żywo.

 

Współtworzył wiele ważnych wydarzeń artystycznych. Podczas pięciu dotychczasowych edycji festiwalu Palm Jazz w Gliwicach, jak również cyklu koncertów Filharmonia, przedstawił czołówkę światowych i polskich artystów jazzowych i okołojazzowych.