Kompozytorka, autorka tekstów, gitarzystka, pedagog. Wokalistka obdarzona niezwykle oryginalnym, zmysłowym głosem, swobodnie poruszająca się w różnych estetykach muzycznych. Jest absolwentką Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach. Na początku muzycznej kariery założyła własny zespół złożony z czterech kobiet o nazwie For Dee, którego była gitarzystką i wokalistką, a także autorką muzyki i tekstów. Pomysł założenia żeńskiej grupy okazał się na tyle trafiony, że zaowocował zdobyciem głównej nagrody na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie. Udział w konkursie Debiuty – Opole zakończył się również zdobyciem I-go miejsca, a Krystyna Stańko otrzymała nagrodę im. Anny Jantar oraz specjalną nagrodę za najlepszy utwór konkursu (piosenka pt. ONI – poświęcona ludziom chorym na Aids – muz. sł. K. Stańko). Zajmuje się również tworzeniem i nagrywaniem piosenek autorskich, które mają charakterystyczne lekko jazzowe, a czasem bluesowe zabarwienie. Jest także wykładowcą wokalistyki jazzowej i rozrywkowej w Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Od 2012 roku Krystyna Stańko prowadzi co tydzień autorską audycję w Radiu Gdańsk, gdzie prezentuje głównie muzykę jazzową. Za tę działalność odebrała prestiżową nagrodę “Osobowość Radia Gdańsk 2012″ .

W maju 2014 odbył się Benefis 25-lecia działalności artystycznej, na którym wystąpili studenci, absolwenci, przyjaciele i zespół Krystyny Stańko. Podczas tej uroczystości wokalistka odebrała Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury.

Występowała na wielu znaczących festiwalach, m. in. Warsaw Summer Jazz Days, także

w Sibiu, Policka Jazz Festiwal, Bohema Jazz Festiwal, Jazz w Gdyni.

Na koncercie w ramach Palm Jazz Festiwal Krystyna Stańko wystąpi wraz z zespołem:

Krystyna Stańko - wokal

Piotr Lemańczyk - kontrabas

Dominik Bukowski - wibrafon

Marcin Wądołowski - gitara

Mikołaj Stańko – perkusja