Pochodzi z Francji, specjalizuje się w grze na instrumentach perkusyjnych, kompozytor, wokalista, autor tekstów i producent muzyczny. Od 2005 roku z powodzeniem realizuje autorskie projekty jazzowe w jednym z najbardziej prestiżowych wydawnictw na świecie – ECM. Jest gwiazdą w swej rodzinnej Francji – znany m.in. jako najbardziej srogi juror tamtejszej wersji Idola. Jest także ważną postacią międzynarodowej sceny pop – począwszy od albumu “So” przez 12 kolejnych albumów Petera Gabriela przez współpracę ze Stingiem, Joni Mitchell, Jeffem Beckiem, Joe Satrianim, Tori Amos czy Tracy Chapman. Po sześciu albumach w quartecie i kwintecie, Manu Katché powraca z nowym, elektrycznym trio! Jest jednym z bardziej rozpoznawalnych bębniarzy we współczesnym jazzie. Jego specyficzny styl gry, genialna mieszanka elegancji i mocy stanowią jego bardzo precyzyjną wizytówkę. Jego muzyka charakteryzuje się dokładnością, unikalnym przepływem i głęboką wrażliwością na klimat, w którym powstaje. Katché jest geniuszem dwóch sfer: z jednej strony niesamowity perkusista, a z drugiej wielki kompozytor i kapelmistrz. Artysta stworzył Trio z artystami, z którymi dzieli muzyczne wyczucie i swobodę gry. Na basie zagra Jerome Regard, natomiast na gitarze spotkamy się z Jimem Grandcampem.

 

 

 

Muzyka lubi dobre otoczenie, w związku z tym koncertom PalmJazz Days w Raciborzu będzie towarzyszyć bardzo ciekawa oprawa, wystawa szkiców „JazzBook”, a wszystko to w Galerii „OBOK” przy Raciborskim Centrum Kultury

Autorką wystawy jest Ryszarda Widota – raciborzanka, wokalistka, która wykonuje utwory ze sfery jazzu, bluesa oraz muzyki soul.

R. Widota jest znakomitą plastyczką, czułą na kolor i formę. Jej malarstwo, rysunek wiernie oddają miłość do świata widzialnego.

Wystawa pt. JAZZBOOK, gromadząca portrety wielkich postaci muzyki jazzowej, jest wynikiem fascynacji autorki tym gatunkiem muzyki. R. Widota konsekwentnie kształci się w kierunku plastycznym i muzycznym, a podstawą jej ogromnych możliwości jest wrodzony talent. Na wystawie będzie można podziwiać szkice nieżyjących gigantów jazzu, bluesa oraz soulu m.in. Niny Simon, Elli Fitzgerald, Louisa Armstrong.

Podczas wernisażu odbędzie się również recital. Autorka prac wykona kilka standardów z klasyki gatunku.

Wernisaż odbędzie się 15 listopada o godz. 17.00

w Galerii „OBOK” przy RCK RCI

(ul. Długa 2)