Yasmin Levy to głęboki kobiecy wokal otoczony muzyką sefardyjską inspirowaną flamenco. Yasmin śpiewa o miłości w języku hiszpańskich Żydów ladino.

Od najmłodszych lat miała kontakt z kulturą i śpiewem ladino ponieważ jej ojciec (Yitzhak Levy) był bardzo ważną osobistością w kręgu ludzi prowadzących badania i zajmujących się ochroną kultury żydowsko-hiszpańskiej, której tradycja ma źródła w XV-wiecznej Hiszpanii. Do dziś ladino pozostaje jedną z najbardziej przejmujących i romantycznych muzycznych tradycji.

W swoim głębokim i przejmującym stylu śpiewania, Yasmin jednocześnie zachowuje i wskrzesza na nowo najpiękniejsze utwory dziedzictwa żydowsko-hiszpańskiego ladino, łącząc je z andaluzyjskim flamenco.

Na debiutanckim albumie Yasmin Levy zatytułowanym “Romance & Yasmin” dominowały utwory ladino, a płyta wywołała wielkie poruszenie wśród miłośników muzyki na całym świecie. Kolejny album “La Juderia” przyniósł unikalne połączenie ladino i flamenco - to dzięki tej płycie ukształtował się charakterystyczny styl artystki gdzie żydowska duchowość i hiszpańskie emocje znalazły idealne połączenie.

Od początku kariery Yasmin Levy z wielkimi sukcesami koncertuje na całym świecie. W 2004 roku wystąpiła na wielu międzynarodowych festiwalach i podczas wielu wydarzeń kulturalnych - WOMAD w Singapurze, Forum Barcelona oraz na noworocznym koncercie BBC w Londynie. W 2005 roku zagrała trasy koncertowe w Europie i USA, w tym wystąpiła na londyńskim Ronnie Scott i na festiwalu WOMAD w Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. W listopadzie 2005 wystąpiła w najważniejszym muzycznym programie telewizyjnym w Wielkiej Brytanii „Later with Jools Holland”, a w grudniu zakończyła rok występem w jednym z najsłynniejszych miejsc koncertowych na świecie - Carnegie Hall w Nowym Jorku.

Następne lata przyniosły trasy koncertowe i występy w prestiżowych salach, m.in.: Wielka Brytania, Kanada, Meksyk, Francja, Włochy, Niemcy, Hiszpania, Portugalia, Szwecja, Norwegia, Dania, Belgia i Litwa. Płyta „Mano Suave" (wydana w 2007 roku) dystrybuowana była na całym świecie przez prestiżową firmę Harmonia Mundi. Nagrania z tej płyty trafiły do wielu rozgłośni radiowych całego świata i przyczyniły się do znacznego wzrostu popularności Yasmin Levy i ugruntowania pozycji jednej z najciekawszych osobowości na scenie World Music.

W 2009 roku ukazała się płyta Sentir, album produkował Javier Limon, jeden z najbardziej rozchwytywanych współczesnych producentów muzycznych (produkował m.in. płyty takich wykonawców jak Paco de Lucia, Mariza, Buika).

Yasmin Levy jako jedna z nielicznych artystek jest od trzech lat corocznie wyróżniana w najbardziej prestiżowym plebiscycie BBC World Music Awards.

Magię oddziaływania i skalę talentu Yasmin porównuje się do najwybitniejszych pieśniarek world music młodego pokolenia takich jak Mariza i Buiką. Z Buiką artystka nagrała nawet piosenkę w duecie z płyty „Libertad” w roku 2012, gdy artystki spotkały się uprzednio właśnie w  Polsce na „Siesta Festivalu”, organizowanym przez Marcina Kydryńskiego. Spotkanie to zaowocowało wspomnianym duetem - kompozycją „Olvidate de mi”.

W lutym 2017 roku Teatr Narodowy w Wielkiej Brytanii ogłosił, że Yasmin wystąpi w obsadzie nadchodzącej przełomowej produkcji Salomé, stworzonej przez znanego reżysera Yaëla Farbera. Produkcja ta miała następnie premierę w Londynie w dniu 2 maja.

Dziś Yasmin pracuje nad nowymi projektami, które z jednej strony zachowują  dotychczasowy kierunek artystyczny wokalistki, z drugiej zaś wyznaczają nowy etap w jej karierze . Yasmin Levy z powodzeniem koncertuje na całym świecie i zawsze przyjmowana jest z niezwykłym entuzjazmem.

opracowanie: Kamil Rubik

 

 

 

Muzyka lubi dobre otoczenie, w związku z tym koncertom PalmJazz Days w Raciborzu będzie towarzyszyć bardzo ciekawa oprawa, wystawa szkiców „JazzBook”, a wszystko to w Galerii „OBOK” przy Raciborskim Centrum Kultury

Autorką wystawy jest Ryszarda Widota – raciborzanka, wokalistka, która wykonuje utwory ze sfery jazzu, bluesa oraz muzyki soul.

R. Widota jest znakomitą plastyczką, czułą na kolor i formę. Jej malarstwo, rysunek wiernie oddają miłość do świata widzialnego.

Wystawa pt. JAZZBOOK, gromadząca portrety wielkich postaci muzyki jazzowej, jest wynikiem fascynacji autorki tym gatunkiem muzyki. R. Widota konsekwentnie kształci się w kierunku plastycznym i muzycznym, a podstawą jej ogromnych możliwości jest wrodzony talent. Na wystawie będzie można podziwiać szkice nieżyjących gigantów jazzu, bluesa oraz soulu m.in. Niny Simon, Elli Fitzgerald, Louisa Armstrong.

Podczas wernisażu odbędzie się również recital. Autorka prac wykona kilka standardów z klasyki gatunku.

Wernisaż odbędzie się 15 listopada o godz. 17.00

w Galerii „OBOK” przy RCK RCI

(ul. Długa 2)