Fundacja Integracji Kultury zaprasza na projekt dofinansowany z budżetu Miasta Gliwice

 

Fundacja Integracji Kultury zaprasza na projekt dofinansowany z budżetu Miasta Gliwice

 

CARLOS MARTINS QUARTET

18.10.2016

CK JAZOVIA

Trzy…dwa…jeden. PalmJazz Festival 2016 – no to wystartowaliśmy!

To już siódmy raz, kiedy możemy powiedzieć, że uważamy „PalmJazz Festival za otwarty”. Mamy co najmniej ogromną nadzieję, że to wszystko, co wydarzy się w ciągu najbliższego miesiąca zapisze się w Państwa świadomości mocno, maksymalnie pozytywnie, i oczywiście na całe lata. Krzysztof Kobyliński, otwierając PalmJazz Festival 2016 powiedział, że „udaje nam się z Państwem tworzyć społeczność, która odrzuca cały zewnętrzny zgiełk i potrafi skupić się na muzyce”. To niezmiernie ważne, bo ten festiwal bez takiej, naszej wspólnej umiejętności, nie miałby prawa bytu.

Jednak zdecydowanie najważniejszym punktem dzisiejszego programu była muzyka. Jeśli pierwsze dźwięki tegorocznego festiwalowego grania mogą być wyznacznikiem pełnego muzycznego obrazu PalmJazz Festival 2016, to prawdopodobnie możemy być spokojni, że będzie dobrze. A dzięki komu?

Carlos Martin Quartet. Carlos jest Portugalczykiem, saksofonistą, który w swoim kraju jest bezdyskusyjnie reprezentantem jazzowej czołówki. Tę pozycję bardzo sprawnie buduje także w innych europejskich krajach, ale także poza nimi. Niewielu jest takich muzyków, którzy w trakcie jednego koncertu potrafią, w tak wyrazisty sposób, ukazać inspiracje amerykańskim, klasycznym jazzem, ale jednocześnie wyrazić europejskie podejście do muzyki. Dał się poznać z nieprzesadzonej i prawdziwej serdeczności względem publiczności. A to przy charakterystyce kameralnej sali Jazovii jest szalenie istotną składową dobrego koncertu. Udało mu się zbudować zespół, który jest poukładany, sprawny, ma znakomitą komunikacje i lekkość gry. Gitary to Mario Delgado. Na perkusji Alexander Frazao. Kontrabasem w sposób bezkonkurencyjny zajął się Carlos Barretto. My przez tych artystów jesteśmy kupieni. Jeśli Państwa odczucia względem tego koncertu są podobne, to znaczy, że mamy spójne poczucie dobrej muzyki.

Pierwsze koty za płoty. Do zobaczenia na kolejnym wieczorze spod szyldu PalmJazz Festival.

 

FOTO:

Michał Buksa,

Paweł Kołodziej,

Hubert Kalla