Fundacja Integracji Kultury zaprasza na projekt dofinansowany z budżetu Miasta Gliwice

 

Fundacja Integracji Kultury zaprasza na projekt dofinansowany z budżetu Miasta Gliwice

 

Wielostronny i podejmujący wyzwania kanadyjski trębacz i kompozytor o polskich korzeniach, Jacques Kuba Séguin realizuje swoją muzyczną karierę głównie w ramach dwóch formacji: ODD LOT(od 2003 r.) i kwartet LITANIA PROJEKT (od 2011 r.)

Repertuar Séguin’a łączący melodyjność z wybuchowym dźwiękiem jazzowym przystępnym dla każdego słuchacza, zaciekawia i przyciąga również dzięki niewątpliwemu poczuciu sceny jaką ma artysta.

Jacques Kuba Séguin to zdobywca nagrody „Odkrycie roku w dziedzinie jazzu” (sezon 2012 /2013) kanadyjskiego radia i telewizji. Séguin otrzymał również w 2015 nominację do corocznej nagrody przemysłu muzycznego prowincji Quebek, ADISQ.

Jacques Kuba Séguin od lat był częstym gościem trzech ważnych festiwali jazzowych Quebeku : Międzynarodowego Festiwalu Jazzowego w Montrealu (FIJM), Montrealskiego jazzowego festiwalu offowego oraz Festiwalu jazzowego miasta Quebek. W ostatnich latach, w ramach 2014 edycji FIJM zaprezentował on powiększoną o kwartet smyczkowy wersję formacji Litania Projekt. Ten nowy amalgamat jazzu z muzyką klasyczną został przyjęty entuzjastycznie przez publiczność i przez krytyków, w skutek czego koncert ten otrzymał nominację do nagrody OPUS 2015 w kategorii Koncert roku w dziedzinie jazzu i world music.

Dyskografia Séguin’a jako wykonawcy i kompozytora składa się z 4 albumów autorskich:  The ODD LOT (2005), ODD LOT 2/3 (2010), Litania Projekt (2012) i ODD LOT- L’Élevation du point de chute, płycie która ukazała się w 2014 roku z nagraniami jednoczącymi trzy pokolenia montrealskich jazzmanów: Frédéric’a Allarie, Jean-Pierre Zanella’i, André Leroux, Jonathana Cayer’a i Kevina Warren’a. Wszystkie płyty Séguin’a są wydane z nalepką firmy nagrań, którą sam stworzył i którą nadal kieruje. W ramach ODDSOUND records, Kuba wyprodukował też album-zbiór kompozycji ośmiu montrealskich jazzmanów (2013). Współpracuje on też z agencją produkcji muzyki filmowej (patrz: muzyka do obrazu) Maisonnette.

Kariera muzyczna Séguin’a obejmuje współpracę z wieloma innymi formacjami muzycznymi, wieloma artystami jazzu i popu kanadyjskiego i amerykańskiego (Jean Leloup, Arianne Moffat, Caïman fou, Dobacaracol, Pierre Lapointe, Rufus Reid i inni), w tym także dwuletnią współpracę jako artysta-wykonawca w spektaklu Delirium światowej sławy quebeckiego Cyrku du Soleil, z którym objechał 150 miast amerykańskich i europejskich.

W Gliwicach artysta zagra ze swoim kwintetem.