Fundacja Integracji Kultury zaprasza na projekt dofinansowany z budżetu Miasta Gliwice

 

Fundacja Integracji Kultury zaprasza na projekt dofinansowany z budżetu Miasta Gliwice

 

Piotr Wyleżoł - pianista, kompozytor, lider, pedagog. Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Grał w zespołach Janusza Muniaka i Jarosława Śmietany. Współpracował m.in. z Tomaszem Szukalskim, Tomaszem Stańką, Adamem Pierończykiem oraz z Billym Hartem, Edem Schullerem, Johnem Purcellem, Nigelem Kennedym.

W 2001 roku ukazała się pierwsza autorska płyta pianisty „Yearning“ nagrana wspólnie z Adamem Kowalewskim na kontrabasie i Łukaszem Żytą na perkusji. Już wtedy prasa nie szczędziła ciepłych słów: „To jeden z najciekawszych debiutanckich albumów. Trio złożone z młodych polskich muzyków zbudowało nastrój godny największych osiągnięć w swym gatunku.” (Jazz Forum 11.2001). W 2006 roku ukazała się druga płyta „Piano Trio” (z Łukaszem Żytą na perkusji i Michałem Barańskim na kontrabasie). W pażdzierniku 2009 roku nakładem renomowanej wytwórni Fresh Sound Records ukazała się trzecia, najnowsza płyta tria pianisty zatytułowana „Children’s Episodes”. Płyta wydana została w serii New Talent, w której można znaleźć takie nazwiska, jak Brad Mehldau, Kurt Rosenwinkel czy Chris Cheek. Płyta ta została również nominowana do nagrody Fryderyk 2010 w kategorii Jazzowy Album Roku. W dyskografii Piotra Wyleżoła jako lidera, poza studyjnymi płytami tria, znajdują się również dwa albumy koncertowe. Pierwszy to „Quintetu Live“, która ukazał się w 2010 roku z gościnnym udziałem Adama Pierończyka (sax) oraz Davida Doruzki (git.), oraz zarejestrowany podczas festiwalu „Jazz w Gdyni“  recital na dwa fortepiany ze Sławkiem Jaskułke i wydany pod nazwą DuoDram.

Sekstet tworzą:

Andy Middletone  – saksofonista , kompozytor, Grzegorz Nagórski – puzonista jazzowy, trębacz – Robert Majewski, wirtuoz kontrabasu – Michał Barański, perkusista młodego pokolenia – Michał Miśkiewicz oraz lider zespołu - pianista i kompozytor – Piotr Wyleżoł.