Fundacja Integracji Kultury zaprasza na projekt dofinansowany z budżetu Miasta Gliwice

 

Fundacja Integracji Kultury zaprasza na projekt dofinansowany z budżetu Miasta Gliwice

 

Stanley Clarke to amerykański muzyk jazzowy, którego nowatorski styl gry na kontrabasie i gitarze basowej wywarł szeroki wpływ na muzykę jazzową. Znany również jako kompozytor ścieżek dźwiękowych do filmów i audycji telewizyjnych. Największą sławę przyniosły mu występy w grupie fusion-jazzowej „Return to Forever” oraz rola lidera wielu grup jazzowych. Wydał jako autor, muzyk sesyjny, gość i producent ponad 50 wydawnictw muzycznych.

W karierze zdobył praktycznie wszystkie wyróżnienia dostępne basiście. Grammy, Emmy, złote i platynowe płyty czy nagrody w głosowaniach melomanów Stanley Clark trzyma na półce.

Jeszcze w szkole podstawowej dane mu było zetknąć się z miłością jego życia - gitarą basową, z którą zapoznał się zresztą całkiem przypadkowo, spóźniając się pewnego razu na lekcję muzyki i dostając ją po prostu do ręki jako ostatni z dostępnych instrumentów. Grając wcześniej także na akordeonie, skrzypcach i wiolonczeli, po ostatecznym przerzuceniu się na bas Stanley na czwartym roku porzucił filadelfijską Academy of Music i przeprowadził się do Nowego Jorku, gdzie niemal natychmiast rozwinął skrzydła i zaczął grywać z tuzami jazzu. W owym czasie dane mu było współpracować z Horace'em Silverem, Artem Blakeyem, Dexterem Gordonem, Joe Hendersonem, Pharaoh Saundersem, Gilem Evansem czy Stanem Getzem, ale to dopiero wspólny team z pianistą Chickiem Coreą zrobił z niego prawdziwą gwiazdę.

Jego talentu oczywiście nie dało się przeoczyć a specyfiką jego stylu stała się umiejętność uczynienia z gitary basowej instrumentu potrafiącego stanąć także na pierwszym planie. Stworzony wraz z Coreą, Florą Purim (śpiew), Airto Moreirą (perkusja) i Joe Farrellem (saksofon) wspomniany wcześniej „Return To Forever” okazał się wielkim hitem muzyki spod znaku fusion, osiągając w ciągu pięciu lat swojej działalności zarówno sukces komercyjny, jak i pozytywne opinie krytyków i branży (chociażby nagroda Grammy).

 

W międzyczasie do działalności w ramach Return To Forever Stanley Clark rozpoczął równolegle karierę solową, stając się pierwszym basistą solistą i liderem zespołu oraz przywódcą basowej rewolucji.

Tym, co stało się znaczące dla stylu Clarka, to szybkość gry oraz złożona harmonika. Warto też wspomnieć, że wirtuoz z Filadelfii jest mistrzem zarówno basu elektrycznego, jak i akustycznego.

 

W przebogatej karierze Stanley Clark brał też udział w wielu projektach, niejednokrotnie łącząc siły z innymi artystami. Tym sposobem dane mu było współpracować m.in. z: Jeffem Beckiem czy Georgem Dukiem (miał też propozycje od Milesa Davisa, Billa Evansa i tego, co pozostało po The Doors) oraz współtworzyć takie grupy, jak New Barbarians (z Ronniem Woodem i Keithem Richardsem), Animal Logic (z perkusistą The Police Stewartem Copelandem), The Rite of Strings (Clark plus Jean Luc Ponty oraz Al DiMeola), Trio! (nominowany do Relix Jammy Award w kategorii trasa roku team z Pontym i mistrzem bandżo Belą Fleckiem) czy efemeryczną supergrupę z Larrym Carltonem, Billym Cobhamem, Najee i Deronem Johnsonem.

W roku 2006 muzyk wystąpił w roli prowadzącego w muzycznej serii "On the Road with Stanley Clark" a rok kolejny ujrzał kolejne solowe wydawnictwo genialnego basisty zatytułowane "The Toys of Men". Płyta już w pierwszym tygodniu od premiery dotarła na drugie miejsce jazzowej listy Billboardu a wśród wojennych tematów usłyszeć na niej można było wokalistkę i basistkę Esperanzę Spalding, perkusistę Paulinho da Costę oraz skrzypka Madsa Tollinga. Rok 2008 stanął dla basisty pod znakiem wspólnej trasy z reaktywowanym na tę okazję „Return To Forever”. W maju 2009 do sklepów trafił album Stanley Clark Trio zatytułowany "Jazz In the Garden".

W Gliwicach Stanley Clarke Band wystąpi w składzie:

 

Stanley Clarke – bass

Beka Gochiashvili – fortepian

Cameron Graces – klawisze

Michael Mitchell – perkusja