13.11.2018

Adam Bałdych

Skrzypek, kompozytor, producent muzyczny. W wieku 16 lat okrzyknięty "cudownym dzieckiem" szybko zaczął koncertować z wybitnymi muzykami polskimi i amerykańskimi w Polsce, Niemczech, Serbii, Indonezji, Węgrzech, Hiszpanii, Francji, Anglii i USA.

Wśród muzyków, z którymi współpracował znaleźli się m.in. Jim Beard, Taylor Eigsti, John Benitez, Clarence Penn, Joe Sanders, Urszula Dudziak, Grażyna Auguścik, Mika Urbaniak, Paulinho Garcia, NDR Big Band, Luluk Purvanto, Rene Van Helsdingen, Piotr Żaczek, Marek Raduli czy Luluk Purwanto.

W jego muzyce czuć słowiańską melancholię, przestrzeń, ale również siłę, żywioł i temperaturę; czuć polski rodowód. Muzyka Bałdycha to muzyka skrajności, o krok od wybuchu. Skrajna emocjonalnie, często zestawiająca różne style, wirtuozerska i wciąż poszukująca nowych i ciekawych brzmień.

Często porównywany do największych - Urbaniaka, Wieniawskiego. Sam o swoich inspiracjach mówi: Rachmaninow i RadioHead, Miles Davis i Jimi Hendrix.

Wyrzucony ze szkoły muzycznej za niepoprawne zachowanie i jazzowe aspiracje parę lat później zdobywa stypendium w prestiżowym Berklee College of Music oraz kończy Akademię Muzyczną w Katowicach z wyróżnieniem. Jest laureatem praktycznie wszystkich najważniejszych konkursów jazzowych w Polsce.

 

Europejskim debiutem, który otworzył przed Bałdychem najważniejsze sceny kontynentu jest nagrana dla prestiżowej wytwórni ACT MUSIC płyta Imaginary Room. Album wyprodukowany został wraz z Siggim Lochem i Nilsem Landgrenem oraz nagrany z czołówką europejskiej sceny jazzowej (Lars Danielsson, Jacob Karlzon, Verneri Pohjola, Morten Lund, Marius Neset).

Płyta stała się Bestsellerem wytwórni, a Bałdych zapraszany był na największe festiwale jazzowe Europy jak Montreux Jazz Festival w Szwajcarii czy London Jazz Festival w Anglii.

Adam Bałdych jest także laureatem ECHO Jazz 2013 - najważniejszej nagrody przyznawanej Artystom z całego świata w niemieckim przemyśle muzycznym, laureatem plebiscytu Gazety Wyborczej, Radio Zachód i TVP "Ale Sztuka", Grand Prix Jazz Melomani 2011 w kategorii Nadzieja Melomanów oraz Grand Prix Jazz Melomani 2012 w kategorii Artysta Roku. Wyróżniony Nagrodą Kulturalną Marszałka Województwa Lubuskiego za promocję regionu w Polsce i na świecie oraz laureatem praktycznie wszystkich liczących się konkursów jazzowych w Polsce. W 2013 nominowany do nagrody FRYDERYK w kategorii Artysta Roku.

 

    

Miasto Gliwice

i Fundacja Integracji Kultury zapraszają na: