21.10.2018

Arve Henriksen & David Kollar

Słowacki gitarzysta i kompozytor David Kollar porusza się stylistycznie w obrębie awangardy. Muzyk mający na swym koncie współpracę z m.in. światowej sławy perkusistą Patem Mastelloto i włoskim trębaczem Paolo Raineri (wraz z nimi tworzył trio KoMaRa), jest też cenionym twórcą muzyki filmowej. Od roku 2005 David Kollar regularnie publikuje, ciepło przyjmowane zarówno przez odbiorców jak krytyków muzycznych, albumy nagrywane zarówno z własnymi składami jak solowe płyty. Po płycie "R.M.X 2016" z remixami nagrań Kollara, doczekaliśmy się "prawdziwej" nowej płyty muzyka: "Notes From The Underground".

 

Z kolei słynący z charakterystycznego brzmienia norweski trębacz, wokalista i multiinstrumentalista Arve Henriksen, to współpracownik takich jazzowych artystów jak Kenny Wheeler, Andy Sheppard czy Lars Danielsson. Wspólne dzieło obu muzyków nagrane zostało w Słowacji na przełomie kwietnia i maja 2018 roku, a już od lipca dostępne jest na płycie dzięki wytwórni Hevhetia.

 

Muzycy po raz pierwszy spotkali się w 2017 roku przy okazji festiwalu w Pradze. Wówczas to narodził się pomysł współpracy, który kilka miesięcy później zaowocował koncertem obu artystów w Słowacji. Osiągnięte podczas występu nieprzeciętne porozumienie między muzykami i uzyskanie wspólnego muzycznego mianownika zadecydowało o postanowieniu nagrania wspólnego albumu.

 

Muzyka jest tajemnicza, mroczna i nietuzinkowa pod względem brzmienia. Utwory czerpią z estetyki ambientu, jazzu i rockowej awangardy. Gitara elektryczna i stłumiona trąbka wprowadzą nas w środowisko tworzone przez generowane elektronicznie dźwięki nawiązujące do odgłosów natury, plemiennych śpiewów, szamańskich bębnów i wielu innych etnicznych zapożyczeń.

Poszczególne motywy melodyczne przewijają się sennie w odrealnionej dźwiękowej przestrzeni, tworząc bez reszty wciągający mikroklimat.

 

Line-up:

David Kollar – gitara

Arve Henriksen - trąbka

 

 

    

Miasto Gliwice

i Fundacja Integracji Kultury zapraszają na: