7.11.2018

Billy Cobham Band

Billy Cobham to żywa legenda muzyki, nie tylko jazzowej. Zdobył rozgłos na przełomie lat 60. i 70., gdy nawiązał współpracę z trębaczem jazzowym Milesem Davisem, a zwłaszcza z występów w The Mahavishnu Orchestra. Wywarł wpływ na wielu muzyków młodszej generacji.

W 2007 roku muzyk został sklasyfikowany na 46. miejscu listy 50 najlepszych perkusistów rockowych według Stylus Magazine. Umiejętnie miesza gatunki, poruszając się pomiędzy nimi w sposób mistrzowski.

Urodził się wprawdzie w Panamie ale już we wczesnym dzieciństwie jego rodzina przeniosła się do Nowego Jorku. Tam Billy Cobham rozpoczął naukę w High School of Music and Art, którą ukończył w 1962. Początek lat 70. to zainteresowanie się Billy Cobhama muzyką fusion i współpraca z takimi muzykami jak: zespół Brecker Brothers, gitarzysta John Abercrombie i z Milesem Davisem. Wziął m.in. udział w nagraniu płyt Live-Evil i A Tribute to Jack Johnson. Billy Cobham zrewolucjonizował sposób gry na perkusji i hi-hacie.

Następnie artysta nawiązał współpracę z gitarzystą Johnem McLaughlinem (album My Goal's Beyond) po czym, w 1971, założył razem z nim zespół The Mahavishnu Orchestra, który miał się stać jednym z symboli muzyki fusion. Z zespołem tym nagrał Billy Cobham dwa pierwsze albumy studyjne oraz jeden album live, wydany po latach jako The Lost Trident Sessions (1999). W maju 1973, ciągle jako członek The Mahavishnu Orchestra, Cobham nagrał swój pierwszy album solowy, zatytułowany Spectrum, uznany po latach za jeden z najlepszych albumów epoki w kategorii fusion; w nagraniu albumu wzięli udział m.in. Jan Hammer z The Mahavishnu Orchestra oraz gitarzysta Tommy Bolin, który kilka lat później został członkiem zespołu Deep Purple. Tuż przed ostatnim tournée The Mahavishnu Orchestra, pod koniec 1973, Cobham wziął udział w nagraniu wspólnej płyty Santany i Johna McLaughlina, zatytułowanej Love Devotion Surrender; wziął też udział w tournée promującym płytę.  W 1980 współpracował z Jackiem Bruce w zespole Jack Bruce & Friends a 1994 wziął udział w przedsięwzięciu Stanley Clarke, Larry Carlton, Billy Cobham, Najee and Deron Johnson LIVE AT THE GREEK w Greek Theatre w Los Angeles.

Początek XXI wieku przyniósł szereg albumów sygnowanych nazwiskiem Billy Cobhama, m.in. w 2006 Drum n voice 2 – powrót do źródeł muzyki fusion z lat 70. ub. stulecia, z udziałem takich muzyków jak m.in.: Jan Hammer, Buddy Miles, John Patitucci, Jeff Berlin, Dominic Miller. Koncert Cobham to zawsze muzyka najwyższej próby.

 

 

Billy Cobham – drums

David Dunsmuir – guitar

Michael Mondesir - bass

Steve Hamilton - keyboards

Camelia Ben Naceur – keyboards

 

    

Miasto Gliwice

i Fundacja Integracji Kultury zapraszają na: