25.11.2018

Vintskevich Group

To nazwisko jest dobrze znane jazzowej publiczności w wielu krajach. Leonid Vintskevich to muzyk, pianista, kompozytor, których charakteryzuje się błyskotliwą techniką i kreatywnością. Mówi się, że to artysta „wybuchowy”, który potrafi zaskoczyć. Jego styl gry, śmiałość, a nawet bezczelność od wielu lat są doceniane przez opinie publiczną i krytyków. Leonid Vintskevich nagrywał lub występował z takimi mistrzami jazzu, jak Lembit Saarsalu, Elvin Jones, Lionel Hampton, Kevin Mahogany, Valery Ponomarev, Evelyn White, John Stowell, Conrad Herwig, Eve Cornelious, Jutta Glasger, Jarmo Hiekkala i wielu innych. Urodzony w 1949 r. W mieście Kursk w Rosji. Na fortepianie gra od siódmego roku życia. W wieku kilkunastu lat zajął się klasycznym stylem jazzu, później zainteresował się studiami nowego, awangardowego jazzu. Swój pierwszy profesjonalny zespół założył w  swoim rodzinnym mieście w1976 roku. Zaledwie trzy lata później wkroczył w świat jazzu z charakterystyczną muzyką rozproszoną rosyjskimi motywami ludowymi, a wszystko to za sprawą jego trio (Sergey Vintskevich - bas, Nicolai Adamov - perkusja). W połowie lat osiemdziesiątym spotkał się z estońskim saksofonistą Lembarem Saarsalu, który został jego partnerem muzycznym. Ten niewielki duet tworzył magiczną muzykę, opartą nie tylko na muzyce jazzowej, ale także na rosyjskich i estońskich tradycjach ludowych, które dla Leonida są szalenie inspirujące. Obecnie Leonid Vintskevich koncertuje na najważniejszych festiwalach jazzowych w Europie, Rosji, USA.

Leonid Vintskevich wystąpi w ramach PalmJazz Festival w trio razem ze swoim synem. O kim mowa? Nickolai Vintskevich – saksofonista, niezwykły jazzman nowej generacji, absolwent Akademii Muzycznej w Gnieźnie w Rosji. Według moskiewskiego stowarzyszenia dziennikarzy jazzowych "Jazz Ear-98" w nominacji to "muzyk zasługujący na szersze uznanie". Na kontrabasie w zespole zagra Brytyjczyk Steve Kershaw.

Trio wydało w Wielkiej Brytanii płytę „Pod Różnym Niebiem”. Repertuar z tego albumu z pewnością zdominuje koncert w Jazovii.

 

    

Miasto Gliwice

i Fundacja Integracji Kultury zapraszają na: