Mikael Godee & Leszek Kułakowski Duo (SE, PL)

6/11
CK Jazovia Gliwice, Rynek 10
godz. 18:30

Leszek Kułakowski - fortepian
Mikael Godee - saksofon sopranowy

Kup bilet

Zetknięcie dwóch nietuzinkowych muzyków, połączenie sił szwedzkiego jazzu ze słowiańskim jazzem prowadzi do muzycznych odkryć najwyższej próby. Ten duet to prawdziwa opowieść o tym, co w duszy gra po dwóch stronach Bałtyku - niezapomniana podróż w czasie i przestrzeni.

Leszek Kułakowski – kompozytor, pianista jazzowy, teoretyk muzyki, pedagog, zwany przez krytykę "wizjonerem jazzu". Jako kompozytor tworzy muzykę współczesną, jest guru tzw. "trzeciego nurtu" – łączącego muzykę współczesną z jazzem, oraz kompozytorem ponad 150 utworów jazzowych na zróżnicowane obsady instrumentalne i instrumentalno–wokalne – od zespołów jazzowych po big–bandy i orkiestry symfoniczne. Kułakowski jest prof. Akademii Pomorskiej w Słupsku, dyrektorem Instytutu Muzyki PAP w Słupsku oraz Akademii Muzycznej w Gdańsku – prowadząc klasę kompozycji, oraz kierownikiem i założycielem kierunku "jazz i muzyka estradowa" Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.

W twórczości kompozytorskiej zafascynowany jazzem, traktowanym jako tworzywo uniwersalnej narracji muzycznej. W małych formach jazzowych eksperymentuje z materią dźwiękową łącząc treści jazzowe z aleatoryzmem ("Aleatomodalblues"), serializmem ("Seriablueslizm"), polimodalizmem i politonalnością ("Gonitwa nr 7"). Fascynacja muzyką i osobowością Krzysztofa Komedy inspiruje Kułakowskiego do organizacji Komeda Jazz Festival (odbywającego się w Słupsku i Gdańsku), by kultywować i rozwijać twórczo dzieło Krzysztofa Komedy, zwanego "Chopinem Jazzu".

Mikael Godee - urodzony w Szwecji, Örebro, ukończył Studia w Konserwatorium Muzycznym w Göteborgu, magister sztuki. Występował w Szwecji, Finlandii, Danii, Norwegii, Wyspach Owczych, Polsce, Niemczech, Belgii, Holandii, Luksemburgu, Francji, Włoszech, Węgrzech, Austrii, Szwajcarii, Białorusi, Estonii, na Litwie, Łotwie, Rosji, w Izraelu, Brazylii, RPA, USA.Laureat nagród „Grammis” i „Jazz i Sverige”!