Roby Lakatos & ImproVision Quartet (HU, PL)

7/11
CK Jazovia Gliwice, Rynek 10
godz. 18:30 i 21:00

Kup bilet

Współpraca między Robym Lakatosem a Szymonem Klimą sięga swymi korzeniami  2013 roku, kiedy to ten wybitny węgierski skrzypek przyjechał do Krakowa, aby wystąpić w krakowskiej Filharmonii. Organizatorzy koncertu zaprosili wówczas młodego - ale już cenionego za bogaty dorobek artystyczny - krakowskiego klarnecistę Szymona Klimę, który wystąpił gościnnie u boku Roby'ego Lakatosa.

W tym czasie Klima wraz z grupą znakomitych muzyków jazzowych – Piotra Wyleżoła i Adama Kowalewskiego - zrealizował niezwykle interesujący projekt muzyczny, łączący idiom klasyczny z jazzową improwizacją -„Lutosławski Retuned” - poświęcony twórczości WitoldaLutosławskiego. Projekt obejmuje jego "Preludia taneczne" oraz te utwory, które kompozytor napisał pod pseudonimem Derwid.W efekcie tego spotkania z Robym Lakatosem doszło do kolejnych wspólnych występów  z polskimi muzykami skupionymi wokół Szymona Klimy pod szyldem Roby Lakatos & Polish Friends. Kontynuacją tej formuły jest podjęta w 2019 roku współpraca z Improvision Quartet, zespołu w którego skład oprócz krakowskiego klarnecisty, wchodzą: pianista i laureat nagrody Fryderyka, Dominik Wania, kontrabasista Adam Kowalewski oraz perkusista Przemysław Jarosz. Roby Lakatos - cygański, "diabelski" skrzypek, mistrz muzyki klasycznej, improwizator jazzowy, kompozytor i aranżer – połączył swe siły z krakowskimi artystami, rozszerzając koncertowy repertuargrupy o słynne utwory ("Czardasz" Vittorio Montiego, "Ta ostatnia niedziela” Jerzego Petersburskiego, "Armando’s Rumba" Chicka Corei, "Karawana" Duke'a Ellingtona czy "Oblivion" Piazzolli) oraz dodając do klimatu występów swoją niepowtarzalną sceniczną charyzmę.

Roby Lakatos - Mówią o nim: diabelski skrzypek, czarodziejski showmen, szalony cygański muzyk, uduchowiony klezmer, doskonały wirtuoz. Urodził się w 1965 r. w legendarnej węgierskiej dynastii skrzypków zapoczątkowanej przez Janosa Bihariego zwanego "cygańskim Paganinim", który cieszył się dużym uznaniem na dworze Habsburgów i w 1814 r. grał na Kongresie Wiedeńskim. Jego sztuką zachwycali się Beethoven i Liszt. Roby  w  wieku 9 lat rozpoczął karierę jako pierwszy skrzypek w cygańskim zespole. W roku 1984 ukończył Budapeszteńskie Konserwatorium im. Béli Bartóka z pierwszą nagrodą w klasie skrzypiec. Od tamtej pory koncertował i współpracował z najlepszymi, m.in. z Maximem Vengerovem, Stéphanem Grappellim czy Marthą Argerich, zawsze jednak pamięta o swoich korzeniach, po mistrzowsku łącząc utwory klasyczne czy jazz z muzyką węgierskich Romów. W latach 1986-1996 ze swoim zespołem występował w brukselskim „Les Ateliers de La Grande Ile". Wybitny skrzypek i dyrygent Yehudi Menuhin do tego stopnia zachwycał się umiejętnościami Lakatosa, że zawsze będąc w Brukseli, znajdował czas, aby go usłyszeć. Artysta z równą swobodą gra muzykę klasyczną, jazz i swoją rodzimą muzykę. Mówi się o nim cygański skrzypek, "diabelski skrzypek", wirtuoz muzyki klasycznej, improwizator jazzowy, kompozytor i aranżer. Jest to muzyk uniwersalny, którego siła interpretatora wywodzi się z jego doświadczeń improwizatora i kompozytora. Jego klasyczne aranżacje wzmocnione są energią węgierskiej muzyki cygańskiej, przy jednoczesnym zachowaniu szacunku dla dorobku wielkich kompozytorów. Koncertował w najsłynniejszych salach Europy, Azji, Australii i Ameryki.