16.10.2021
19:00
Arena Gliwice, ul. Akademicka 50

Koncert Muzyki śląskich kompozytorów
Wojciecha Kilara/ Henryka Góreckiego/ Krzysztofa Kobylińskiego
w wykonaniu
Aukso - Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy
i Jekateriny Drzewieckiej (PL/LV)

Organizacja koncertu wsparta przez Górnośląską Agencję Przedsiębiorczości i Rozwoju sp. z o.o.

Ten koncert łączy w sobie piękno dźwięków, regionalność pochodzenia kompozytorów oraz rozmach organizacyjny. Wojciech Kilar, Henryk Górecki i Krzysztof Kobyliński. Dwóch pierwszych kompozytorów stało się legendami za życia, a ich twórczość jest ciągle żywa i doceniana nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Krzysztof Kobyliński komponuje i koncertuje na całym świecie. Jego twórczość jest doceniana przez fanów w różnych zakątkach naszej planety.

Muzycznym filarem wieczoru będzie Aukso – Orkiestra Kameralna Miasta Tychy. Jedna z najlepszych orkiestr kameralnych w Europie, niekwestionowany lider zespołów tego rodzaju w Polsce. Od niemal 20 lat wizytówka Polski w świecie. AUKSO – powołane przez grupę absolwentów Akademii Muzycznej w Katowicach wspólnie z Markiem Mosiem, wybitnym skrzypkiem, dyrygentem i kameralistą, od początku miało być obszarem dla artystycznych poszukiwań i twórczego rozwoju, wspólnego kreowania sztuki najwyższej jakości.

Nazwa AUKSO, z greckiego – wzrastanie – stała się dewizą zespołu. Odnosi się do aspiracji tworzących go muzyków, wyznacza jednocześnie kierunek ich zawodowej drogi. Mówi o potrzebie doskonalenia i konsekwencji, o podejmowaniu wyzwań i otwarciu. W tę ideę wpisują się projekty edukacyjne podejmowane przez AUKSO. Od 2000 roku na Podlasiu odbywa się „Letnia Filharmonia AUKSO”, której orkiestra jest gospodarzem. W wyjątkowej atmosferze jednego z najpiękniejszych zakątków Polski organizowane są kursy mistrzowskie, próby otwarte, koncerty, które przyciągają młodych muzyków i melomanów z całego kraju.

Koncert będzie podzielony na dwie części. I część koncertu - Aukso wykona kompozycje legendy - kompozytora Wojciecha Kilara. W tej części koncertu Aukso przy udziale Jekateriny Drzewieckiej wykona również kompozycje Henryka Mikołaja Góreckiego.

II część koncertu - Aukso przy udziale Jekateriny Drzewieckiej wykona kompozycje gliwickiego kompozytora, pianisty: Krzysztofa Kobylińskiego – repertuar Sagrada Familia.

Jekaterina Drzewiecka to utalentowana pianistka, laureatka wielu konkursów fortepianowych, m.in. konkursu im. Rubinsteina we Francji i uczestniczka licznych festiwali muzycznych. Gościła w wielu słynnych salach koncertowych, jak np. Konserwatorium w Moskwie, Paryżu, czy Helsinkach. Brała udział w kursach mistrzowskich u wybitnych pedagogów, w tymu Diny Yoffe i Andrzeja Jasińskiego.

Kompozytorzy:Wojciech Kilar - polski pianista, kompozytor muzyki poważnej i filmowej. Kawaler Orderu Orła Białego.

Henryk Górecki - polski kompozytor współczesnej muzyki poważnej i religijnej. Profesor i rektor Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Katowicach, wychowawca i pedagog muzyczny. Kawaler Orderu Orła Białego.

Krzysztof Kobyliński – polski kompozytor, muzyk jazzowy, kreator życia kulturalnego. Lider kilkunastu projektów muzycznych z artystami z całego świata.

BILETY

kup bilet