15.10.2021
19:00
CK Jazovia Gliwice, Rynek 10

Monika Borzym (PL)

Charyzmatyczna wokalistka jazzowo-soulowa młodego pokolenia, określana mianem „polskiego muzycznego towaru eksportowego w najlepszym wydaniu”.
Młoda, zdolna i niezwykle utalentowana,(ur. 3 marca 1990). Monika urodziła się w Warszawie, tu skończyła szkołę muzyczną w klasie fortepianu. Naukę kontynuowała w USA na kierunkach: jazz, interpretacja, aranżacja. Ma na swoim koncie sześć solowych albumów. Pierwsze dwie płyty „Girl Talk” i „My Place” (dziś mają status „platynowych”) nagrała w USA przy współpracy z tuzami światowego jazzu (m.in. Johnem Scofieldem, Mitchellem Longiem, Aaronem Parksem i Randym Breckerem). W 2016 roku ukazał się w Polsce kolejny album Moniki, z autorskimi interpretacjami piosenek Joni Mitchell „Back To The Garden” („Złota płyta”). Rok później przy współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego Monika wraz z Mariuszem Obijalskim stworzyli płytę „Jestem Przestrzeń” z poezją Anny Świrszczyńskiej - płyta została bardzo ciepło przyjęta przez słuchaczy. Gościnnie pojawili się na niej m.in. Wojciech Waglewski, John Scofield, Robert Kubiszyn i Michał Bryndal. W 2018 roku ukazała się płyta z utworami Thoma Yorka i Johna Greenwooda – „Radiohedonistycznie” – utwory brytyjskiej grupy zostały zaaranżowane przez Nikolę Kołodziejczyka, kompozytora i dyrygenta na arcyciekawy skład:
3 waltornie, klarnet basowy, violę da gamba i jazzowe trio. 25 sierpnia 2020 roku ukazał się projekt płytowy – ”Monika Borzym śpiewa stare piosenki”. Płyta została zarejestrowana w maju 2019 roku. W duecie z pianistą Krzysztofem Dysem Monika zaśpiewała nieśmiertelne polskie piosenki z lat 30stych XX wieku. Piosenki, które mimo iż mają już ponad 90 lat –wciąż brzmią świeżo, a teksty - Juliana Tuwima i Mariana Hemara - są liryką najwyższej próby. Bonusem jest piosenka napisana specjalnie dla Moniki przez Artura Andrusa i Łukasza Borowieckiego „Takie Ciało”. Materiał z tego wydawnictwa usłyszycie na koncercie w ramach PalmJazz Festival w Gliwicach Monika Borzym zaśpiewa  kilka standardów /evergreenów jazzowych w poszerzonym składzie - przygotowanym specjalnie na ten koncert.

BILETY

kup bilet