16/05/2024
19:00
CK Jazovia Gliwice, Rynek 10

Ratko Zjača Duo
(HR, UK)

kup bilet

Ratko Zjaca - gitara;
Nick McGuire - kontrabas akustyczny.

Ratko Zjača to nagradzany gitarzysta, kompozytor i artysta, który ma na swoim koncie wiele uznanych projektów i występów z najbardziej wpływowymi muzykami w jazzie i nowoczesnej muzyce improwizowanej. Jest innowacyjnym muzykiem, powszechnie uznawanym za technicznie zaawansowanego gitarzystę. Znany jest z bycia nieustępliwym indywidualistą, co znajduje potwierdzenie w jego stylu improwizacyjnym. Ratko ma bogatą i obszerną historię sesji jako nagrywający gitarzysta, który grał na wielu wydanych nagraniach. Jest bardzo wszechstronnym muzykiem, obejmującym wiele obszarów muzyki, ale znany jest przede wszystkim ze swojej pracy w nowoczesnym jazzie i idiomie improwizacji. Ratko wydał szereg albumów jako lider i muzyk towarzyszący.

Nick McGuire rozpoczął swoją karierę muzyczną w wieku sześciu lat jako chórzysta w chórze kościelnym w Cookham. Śpiewanie w angielskich katedrach i nagranie "Pasji św. Mateusza" Bacha w tak młodym wieku zasiało nasiona muzyki na lata. W wieku jedenastu lat dołączył do orkiestry dętej w Marlow na trąbce i grał na basie w szkolnych zespołach i produkcjach teatralnych. W wieku szesnastu lat studiował trąbkę, fortepian, kompozycję i aranżację w Guards Depot w Pirbright, gdzie po raz pierwszy zetknął się z kontrabasem. Przenosząc się do Holandii w 1980 roku, kontynuował studia na kontrabasie w Konserwatorium w Rotterdamie, gdzie uczył się i występował z Joe Passem, Clarkiem Terry, Bobem Brookmeyerem, Lee Konitzem, fenomenalnym belgijskim pianistą Krisem Goessensem i wieloma innymi.

Ta współpraca dwóch wybitnych artystów tworzy niezrównaną kombinację gitary i kontrabasu akustycznego, prowadząc do oszałamiających rezultatów pod względem brzmienia i aranżacji, wzbogaconych pomysłami rytmicznymi, teksturą i przestrzenią. Entuzjazm, pasja, intensywność i ciepło artystów można odczuć w każdej chwili ich koncertu na żywo, prezentując inspirujący i przyjemny powerhouse oryginalnych kompozycji i standardów.

http://www.ratkozjaca.com/