Bill Evans – światowej sławy amerykański saksofonista i producent. Jeden z najbardziej kreatywnych muzyków jazzowych naszych czasów. Zadebiutował na scenie muzycznej w wieku dwudziestu jeden lat u boku Milesa Davisa. Nagrał 19 solowych albumów, dwa z nich otrzymały nominacje do Grammy. Urodził się w 1958 roku w Clarendon Hills w Illinois. W szkole średniej uczył się gry na fortepianie, później wybrał saksofon. Przez rok studiował na University of North Texas, a później przeniósł się na William Paterson University, gdzie studiował m.in. pod kierunkiem  Dave’a Liebmana, współpracownika Milesa Daviesa. W 1979 przeprowadził się do Nowego Jorku. Rok później dołączył do zespołu Milesa Davisa, gdzie grał na saksofonie tenorowym i sopranowym. Po czterech latach opuścił zespół Davisa i związał się z The Mahavishnu Orchestra Johna McLaughlina, z  którym to zespołem  nagrał dwie płyty.  Koncertował i nagrywał z tuzami jazzu i estrady: Herbie’m Hancokiem,  Randym Breckerem, Victorem Baileyem, Michaelem Franksem, Willie’m Nelsonem, Mickiem Jaggerem. Jego albumy „Soul Insider”  i „Soulgrass” były nominowane do Grammy.

 

Michael „Patches” Stewart trębacz, nowoorleańczyk i prawdziwa gwiazda światowego jazzu. Współpracował z takimi muzykami, jak Quincy Jones, George Duke, Marcus Miller, Earth Wind & Fire, Lenny White czy Al Jarreau. .

Trąbka to miłość Patchesa od najmłodszych lat. Po szkole średniej miał propozycję stypendium w Berklee, ale postawił na samodzielność. Szybko zwrócił na siebie uwagę wielkiego Quincy Jonesa, który na początku lat 80. zabrał go na tournée po wydaniu albumu „The Dude”. Potem była współpraca z takimi gwiazdami jak Soul II Soul, Whitney Houston czy Diana Ross. Przez lata koncertował też z Alem Jarreau i basistą Marcusem Millerem.

 

AMC trio to formacja z Presova na Słowacji, która dzięki kilku udanym trasom po Europie Środkowej wyrobiła sobie markę wśród fanów jazzu. Działający bez lidera zespół trzech równorzędnych muzyków tworzą: pianista Peter Adamkovic, kontrabasista Martin Martincak i perkusista Stano Cvanciger. W tym składzie nagrali już dwie płyty, obie wydane nakładem słowackiej firmy Hevhetia. Debiutancka „Thor-Iza” spotkała się z pozytywnym oddźwiękiem, a jeszcze większym sukcesem okazała się „Soul Of The Mountain”, na której gościnnie zagrał słynny szwedzki gitarzysta Ulf Wakenius.

 

 

 

 

webmaster: agabaron.pl