Dominik Wania / Krzysztof Herdzin - 21 października 2015

PalmJazz Festival 2015 wystartował polskim, poczwórnym akcentem.

 

VI edycja PalmJazz Festivalu stała się faktem. Wczoraj wieczorem otworzyliśmy w Gliwicach muzyczne wydarzenie, które bez wątpienia stało się jednym z najistotniejszych przedsięwzięć kulturalnych w Polsce. Co dla nas najważniejsze, nie jest to nasza opinia, ale głos publiczności, który do nas dochodzi różnymi kanałami. Bo to właśnie publiczność jest najlepszym i najprawdziwszym krytykiem takich muzycznych zajść.

Ten wieczór był przestrzenią dla muzyki spod palców polskich znakomitych pianistów. Dwa koncerty, czterech fenomenalnych pianistów i niemal cztery godziny muzyki najwyższych lotów. Pierwszy koncert rozpoczął Dominik Wania, którego znakomite wykonania zaledwie kilku utworów musiały zakończyć się bisem i gromkimi oklaskami, bo pokazał w ciągu kilkudziesięciu minut ogromne wyczucie i swobodę aranżacji. Zaraz po nim na scenie Jazovi pojawił się Krzysztof Herdzin – pianista, kompozytor aranżer, który mistrzostwo każdej z tych ról udowodnił w stu procentach. (...)

Muzyka polskich pianistów w dzień ogłoszenia wyników Konkursu Chopinowskiego była wczorajszego wieczoru ładnym symbolem docenienia magicznego instrumentu, jakim jest fortepian.