Fundacja Integracji Kultury zaprasza na projekt dofinansowany z budżetu Miasta Gliwice

 

Fundacja Integracji Kultury zaprasza na projekt dofinansowany z budżetu Miasta Gliwice

 

Carlos Martins, urodzony w 1961 roku w Alentejo, w Portugalii, saksofonista, muzyk jazzowy i kompozytor. Znany jest ze swojej artystycznej działalności jako kompozytor w dziedzinie muzyki współczesnej, jazzu i muzyki świata, zarówno w Portugalii, jak i za granicą. Jest również producentem.

 

Carlos Martins studiował muzykę współczesną, a jako instrument wiodący wybrał saksofon. Jego studia rozkładały się na różne miejsca globu - Lizbonę, Barcelonę i Nowy Jork. Wykładał w Conservatorio Nacional de Lisboa, jak również w New Jersey Performing Arts Center.

 

Założył jeden z najważniejszych portugalskich grup jazzowych, występował na wielu festiwalach krajowych i międzynarodowych. Współpracował z wieloma wybitnymi muzykami z całego świata – m.in. z  Bernardo Sassettim, Cindy Blackman i George’m Garzone.

 

Wydał 7 autorskich albumów jako lider. Niektóre z nich uznane zostały za najlepsze wydawnictwa jazzowe w Portugalii. Carlos Martins pojawiał się w tym czasie na kilkunastu innych albumach jako sideman. Oprócz własnych kompozycji, skomponował także muzykę do filmów i spektakli teatralnych, przyczynił się również do szeregu innych projektów artystycznych.

 

Dźwięk jego saksofonu przypomina nieco ten największych amerykańskich legend jazzu – jak np. Johna Coltrane’a czy Sonny Rollins’a lub wybitnych europejskich muzyków jazzowych, takich jak Jan Garbarek. Jednakże jego muzyka jest głęboko zakorzeniona w muzycznej kulturze śródziemnomorskiej i luzofońskiej. Jego styl muzyczny jest pod ciągłym wpływem różnych gatunków - począwszy od muzyki śródziemnomorskiej oraz tradycyjnej muzyki portugalskiej jak fado do tradycji muzycznych z innych krajów luzofońskich takich jak Brazylia, Wyspy Zielonego Przylądka czy Mozambik.

 

Zespół zagra w Gliwicach w składzie:

 

Carlos Martins – saksofon tenorowy

Mario Delgado – gitary

Carlos Barretto – kontrabas

Alexander Frazao – perkusja